Firewall ve Chat
(versiyon 1.0 - Aralık 2006)

 

Belge zorluk derecesi: 1/5

Öngereksinim belgesi: Putty ile HTTP TUNNEL kazmak

Malzemeler:

  1. SOCKS Protokolü destekleyen chat programı (MSN Live Messenger, Googletalk)
  2. Bu dökümanı DİKKATLİCE okuyarak uygulamak için YETERLİ VAKİT :)

Öngereksinim belgesindekilerini yaptığınız ve HTTP TUNNEL'inizin çalıştığından emin olduktan sonra mesaj programlarımızı HTTP TUNNEL üzerindne haberleştirmeye başlayabiliriz.


İlk olarak Googletalk programını ele alalım.

Google talk programımızı açtığımızda eğer aksini ayarlamadıysanız kendileri bağlanmak için çabalayacaktır, ancak yasaklandıysa chat programları bağlanamayacaktır. Gtalk programında settings sekmesine gelelim...

 


Sol taraftaki connection'a tıkladığımızda aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Evet, local proxy'miz çalışır durumdaysa hemen kendi IP'mizi (127.0.0.1) ve tunnel port'umuzu yazabiliriz.

 


OK diyerek tüm pencerelerimizi kapatabilir ve bağlantı kurmasını bekleyebiliriz. Belki ilk seferde bağlantı kuramayabilir ama bir iki kez deneyince bağlantı kurabilirsiniz...

 

 


Gelelim en çok kullanılan anında mesajlaşma programına. Ben çok sık kullanmamaktayım, ama isteyen arkadaşlar bu belgedeki ayarları yaparak MSN Messenger ile firewall'u aşabilir.

 

Öncelikle messenger programımızı açalım. Ve tools-->Options (Araçlar --> Seçenekler) menülerinden Connection'a kadar gidelim.

 

Bu aşamada yukarıda Advanced Settings (Gelişmiş Ayarlar) kısmına tıklıyoruz ve aşağıdaki pencere karşımıza çıkıyor. SOCKS kısmına gerekli IP ve port'u yazabilir ve Test (Sına) tuşu ile bağlantı kurup kuramayacağımızı görebiliriz. Eğer sınamamız başarılı olursa MSN Messenger'a bağlanabiliriz. Eğer başarısız olursa o zaman tunnel'imize bakmamız lazım.


Her şey doğru ise MSN'e hoş geldiniz :)

 Unutmadan belirteyim. Bağlantılar konusunda bir sıkıntınız olursa e-posta adresim iletişim sekmesindedir.

Bana daha çok gmail adresimden ulaşabilirsiniz.